Dla maturzystów koniec kwietnia jest dość pracowity- oprócz ukończenia edukacji w szkole średniej i odebraniu świadectw maturalnych przed nimi jeszcze jeden dość ważny, o ile nie najważniejszy obowiązek w życiu, jakim jest przystąpienie do egzaminu dojrzałości. Mając świadectwo w dłoni można spokojnie, z chłodną głową zabrać się za ostatnie szlify do matury- to czas na usystematyzowanie wiedzy, wdrożenie w życie porad nauczycieli, czy po prostu odpoczynek po ciężkim roku szkolnym, jakim jest klasa maturalna. Nie wszyscy maturzyści swoją przyszłość wiążą ze studiami- wybierając „gap year” odkładają taki wybór o następny rok, w tym czasie mając okazję odpocząć po trudnym roku szkolnym, korzystać z najdłuższych wakacji życia czy rozpocząć pierwsza pełnopłatną pracę. Dla osób, które chciałyby studiować bez robienia zbędnych przerw w swojej edukacji, egzamin dojrzałości staje się ważnym elementem potrzebnym do spełnienia swojego marzenia i dostania się na upragniony kierunek. Niewiele abiturientów ma jasno określony plan na siebie odnośnie studiowania. Z pomocą przychodzą uczelnie wyższe i ich bogata oferta kierunków, która jest w stanie zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających i niezdecydowanych maturzystów. Warto wybrać kierunek, który będzie pokrywał się z naszymi pasjami, a chociażby z czymś, co lubimy. Badania pokazują, że ma to istotny wpływ na to, jakimi jesteśmy pracownikami.
Kierunki medyczne są bardzo popularnym wyborem wśród maturzystów, dlatego też progi punktowe na te kierunki studiów są bardzo wysokie i trzeba wykazać się nie lada wynikiem, by przejść przez wszystkie etapy rekrutacji i zająć miejsce na liście osób przyjętych na studia. Jeśli chodzi o poziom zatrudnienia absolwentów kierunków medycznych, to jest on wysoki i z pewnością lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci na niedomiar pracy nie narzekają. Jeśli jesteś osobą, która cechuje się wysokim poziomem empatii, a także lubi uczyć się przez całe życie, to poniższe kierunki mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!
Masz pomaganie we krwi, a los drugiej istoty nie jest Ci obojętny? Wybierz kierunek dla siebie!
KIERUNEK LEKARSKI Lekarze są najwyżej w hierarchii personelu medycznego, który nakierowany jest na pomoc drugiemu człowiekowi. Ich zadaniem jest postawić diagnozę, dobrać odpowiednie leki czy zrobić operację. Jeśli nie zraża Cię medyczny świat i nawał nauki, to z pewnością to jest kierunek dla Ciebie! Kierunek ten jest bardzo wymagający pod względem nauki, ale dzięki niemu poszerzysz swoją wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych (interny), epidemiologii, farmakologii, immunologii ogólnej, mikrobiologii, patofizjologii i patomorfologii a także z nauk, w których będzie odbywał zajęcia praktyczne, jak: nauki morfologiczne, behawioralne i społeczne, nauki kliniczne zabiegowe i nieinwazyjne. Dodatkowo, będziesz miał okazję ćwiczyć czynności związane z pracą lekarza jak np. zebranie wywiadu chorobowego. Jako absolwent (po zakończeniu studiów i zdanym egzaminie LEK) znajdziesz zatrudnienie jako lekarz w szpitalu, przychodni lekarskiej czy stacji sanitarno-epidemiologicznej.
DIETETYKA ”Jesteś tym, co jesz”- to dość popularny cytat w większości książek przeznaczonych dla dietetyków. Dbanie o prawidłowe odżywianie, które polega na odpowiednim dopasowaniu stosunku węglowodanów do białek i tłuszczy i nie tylko- to obiekt zainteresowania coraz większej ilości osób. Jeśli i Ty interesujesz się składnikami odżywczymi, a także chciałbyś pomagać ludziom z kłopotami z odżywianiem, to ten kierunek może się okazać dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Podczas studiowania tego kierunku rozszerzysz swoją wiedzę z zakresu żywienia klinicznego i żywienia człowieka oraz analizy ale też oceny jakości żywności. Jak każdy kierunek związany z medycznym, poznasz takie przedmioty jak anatomia i fizjologia człowieka, genetyka oraz klinicznego zarysu chorób. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o sporządzenie planu racjonalnego żywienia dla każdej z różnych grup ludności a także ocenę stanu odżywienia (niedomiar i nadmiar), kontrolę jakości produktów żywnościowych. Będziesz potrafić organizować żywienie indywidualne i zbiorowe, a także lecznicze dostosowane dla grup wiekowych. Zatrudnienie możesz znaleźć w publicznych i niepublicznych miejscach, w których odbywa się żywienie zbiorowe czy otworzyć swoją własną działalność dla przypadków indywidualnych.
KOSMETOLOGIA Dbałość o urodę w dzisiejszych czasach przyjmuje dość dużą rolę nie tylko wśród kobiet, ale również mężczyzn. Dobór kosmetyków do rodzaju cery oraz zabiegi, których nie jesteśmy w stanie wykonać w domu powoduje, że popyt na usługi kosmetyczne się znacznie zwiększa. Jeśli interesujesz się kwestiami kosmetycznymi i chciał(a)byś się zajmować tym tematem zawodowo, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Podczas studiowania tego kierunku poznasz i poszerzysz swoje tajniki z zakresu nauk ogólnych jak: biofizyka w kosmetologii, biologii z elementami genetyki, fizjologii z anatomią, a także higieny i epidemiologii. Przedmioty kierunkowe to chemia kosmetyczna, dermatologia, czy kwalifikowana pierwsza pomoc przedmedyczna. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o wykorzystanie wiedzy w praktyce w celu przeprowadzania zabiegów kosmetycznych i estetycznych. Po ukończeniu tego kierunku jako absolwent możesz znaleźć zatrudnienie w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach odnowy biologicznej, centach Spa & Wellness oraz firmach produkujących kosmetyki.
FIZJOTERAPIA Rehabilitacja powoli zajmuje coraz to ważniejsze miejsce w medycynie- w końcu fizjoterapeuci są jednym z kluczowych łańcuchów holistycznego podejścia do leczenia pacjentów. Nie wszyscy potrzebują być położeni na stół. Jeśli interesujesz się aktywnością fizyczną i poprzez ruch chciałbyś „naprawiać” pacjentów, to ten kierunek będzie idealną forma spełnienia Twojego marzenia! Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z ogólnych przedmiotów w zakresie nauk o zdrowiu, jak: biologia medyczna, biofizyka, biochemia, a także przedmiotów kierunkowych jak anatomia, fizjologia, metodyka nauczania ruchu, masaż oraz planowania rehabilitacji. Będziesz miał okazję zaznajomić się z wieloma dziedzinami medycyny, w których rehabilitacja jest konieczna, to na przykład: pediatria, ortopedia, kardiologia i wiele innych. Umiejętności praktyczne poszerzysz o diagnozę schorzeń związanych z układem ruchu, przeprowadzaniem zabiegów rehabilitacyjnych oraz wspieraniu pacjentów w postępach ich rehabilitacji. Zatrudnienie jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć w placówkach rehabilitacyjnych, gabinetach SPA, medycyny estetycznej, odnowy biologicznej.
RATOWNICTWO MEDYCZNE Ratowanie zdrowia ludzkiego, to najważniejsza rzecz, jaką personel medyczny jest w stanie zrobić dla każdego człowieka. Ratownicy są wystawiani na pierwszy front, to oni są odpowiedzialni za pierwszą pomoc przedmedyczną, czyli moment przed ingerencją lekarza. Jeśli Twoja kondycja fizyczna jest na ponadprzeciętnym poziomie, a jednocześnie chciałbyś pomagać ludziom, to kierunek ratownictwo może być połączeniem Twoich pasji. Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu: anatomii i fizjologii człowieka, biofizyki, biochemii, patofizjologii oraz biologii i mikrobiologii, a także nauk społeczno-humanistycznych jak psychologia, socjologia, filozofia i podstaw etyki. Praktyczne zajęcia poświęcisz na profesjonalne udzielanie pierwszej pomocy, medycynę ratunkową oraz medyczne czynności ratunkowe. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć w jednostkach doraźnej pomocy ochrony zdrowia, stacjach pogotowia ratunkowego czy centrach powiadamiania ratunkowego. Czasem potrzebni są w służbach mundurowych.
PIELĘGNIARSTWO ”Mieć serce na dłoni” to popularna maksyma określająca większość zawodów medycznych, w których trzeba cechować się wysokim poziomem empatii, ale również być otwartym na potrzeby drugiego człowieka, często człowieka potrzebującego pomocy, wsparcia i otuchy. Jeśli czujesz się na siłach we wspomaganiu drugiego człowieka, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny. Podczas studiowania będziesz miał okazję zaczerpnąć w różnych dziedzin wiedzy jak: biochemia i biofizyka, anatomii i fizjologii człowieka, patologii, farmakologii czy nauk z rzędu społecznych jak: psychologia, zdrowie publiczne, socjologia, pedagogika czy dietetyka. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o prawidłowe wykonywanie czynności pielęgnacyjnych dla pacjentów. Jako absolwent tego kierunku znajdziesz zatrudnienie w szpitalach państwowych i prywatnych, zakładach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, medycyny pracy oraz ZPO i ZOL-ach.
POŁOŻNICTWO Każda kobieta, będąca w ciąży marzy o tym, by podczas porodu towarzyszyła jej osoba doświadczona, a zarazem ciepła i godna zaufania. Moment narodzin dziecka jest etapem dość stresującym, w szczególności, gdy jest to pierwsze dziecko, dlatego dobra położna to skarb. Jeśli lubisz noworodki, jesteś odporny na ich krzyk i chciał(a)byś spróbować swoich sił w tym zakresie, to ten kierunek może być dla Ciebie idealny. Podczas studiowania tego kierunku zapoznasz się i zyskasz wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, embriologii i genetyki, badań fizykalnych oraz nauk społecznych, jak: socjologia, psychologia i pedagogika. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o podstawy opieki położniczej, wykorzystanie technik położniczych i prowadzeniu porodu oraz podstaw opieki zdrowotnej. Zatrudnienie możesz znaleźć w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach oraz klinikach ginekologicznych.
ELEKTRORADIOLOGIA Wraz z rozwojem medycyny oraz inżynierii medycznej, rola diagnostyki przybrała na swojej ważności. Specjalistyczny sprzęt medyczny wymaga również specjalistów, którzy z tym sprzętem się zaprzyjaźnią i będą z jego pomocą diagnozować to, co w człowieku siedzi. Jeśli interesujesz się działaniem skomplikowanych maszyn, ale jednocześnie masz zajawkę na medycynę, to tym kierunkiem możesz połączyć swoje pasje. Podczas studiowania tego kierunku wiedzę pozyskasz z następujących przedmiotów, jak: anatomia człowieka, fizjologia człowieka oraz patofizjologia. Przedmioty kierunkowe będą opiewać zagadnienia związane z badaniami diagnostycznymi i ich analizie. Umiejętności praktyczne wzbogacisz o diagnostykę obrazową, elektromedyczną i radioterapeutyczną. Absolwent tego kierunku może znaleźć zatrudnienie jako inspektor ochrony radiologicznej, pracownik w pracowniach bazujących na diagnostyce elektromedycznej, MRI i TK.
WETERYNARIA Zwierzęta są grupą, która jest dość poszkodowana, jeśli chodzi o respektowanie ich praw. Z racji tego, że są znacznie słabsze niżeli człowiek, potrzebują one wsparcia, jak i leczenia w stanach zagrażających im życiu. Jeśli nie jest Ci obojętny los zwierząt, interesujesz się medycyną, jednak nie chciałbyś pracować z ludźmi, to może weterynaria będzie spełnieniem Twoich marzeń? Podczas studiowania na tym kierunku, na licznych trudnych zajęciach poszerzysz swoją wiedzę z zakresu biochemii, biologii zwierząt, anatomii i fizjologii zwierząt, technologiach w produkcji zwierzęcej oraz immunologii weterynaryjnej. Osoba studiująca ten kierunek na zajęciach praktycznych dowie się o przebiegu diagnostyki laboratoryjnej, typologii chorób zwierząt domowych i gospodarskich oraz przede wszystkim przeprowadzać zabiegi medyczne (chirurgiczne). Przyszły weterynarz zatrudnienie może znaleźć w szpitalach, schroniskach, klinikach dla zwierząt oraz lecznicach jako weterynarz prywatny.
Wymagania przedmiotowe- zdecyduj, jakie przedmioty zdawać na maturze!
Uczelnie wyższe mają swoje odrębne regulaminy dotyczące rekrutacji na kierunki studiów. Większość z nich opiera się na konkursie świadectw maturalnych, a dokładniej wyników procentowych przedmiotów określonych w powyższym regulaminie. Aby dokładnie przygotować się do egzaminu maturalnego, warto wcześniej wiedzieć, jakich przedmiotów potrzebujemy, by rekrutować się na dany kierunek studiów. Wtedy warto również rozważyć zdawanie co najmniej jego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, by zapewnić sobie wyższy wynik podczas rekrutacji, a co za tym idzie pewniejsze miejsce na liście osób przyjętych na studia.
Aby móc wziąć udział w rekrutacji na ww. kierunki studiów, należy wziąć pod uwagę następujące przedmioty: biologia, chemia, fizyka, matematyka oraz język obcy nowożytny.
Najnowsze komentarze